Z tego postu dowiesz się jak przygotować sobie wypowiedź o Twoim domu i jak go opisać. Jest to lekcja dla osób początkujących, które chcą zacząć mówić biegle i bez skrępowania.

Zajrzyj także do Biblioteki OK English, która przygotowana została specjalnie z myślą o Tobie i Twojej nauce. Są tam lekcje dotyczące opisywania miejsc, które rozwiną Twój angielski i przygotują do zajęć konwersacji.

Dlaczego nauka mówienia o swoim mieszkaniu lub domu jest tak ważna?

Wcześniej uczyłeś się mówić o swoim mieście i swoim kraju. Teraz czas na Twój dom lub mieszkanie. Dlaczego jest to tak ważne, aby wiedzieć jak je opisać?

Przede wszystkiem, tego typu ćwiczenia są częścią każdego programu nauczania. Dzięki nim uczysz się gramatyki i słownictwa, utrwalasz pewne frazy, schematy.
Mogą Ci się one wydać mało interesujące, ale zapewniam Cię, że jeżeli zastosujesz się do moich porad, to zaczniesz mówić biegle i bez skrępowania.

Jak mówić o Twoim domu? – Przygotowanie wypowiedzi

Na samym początku, musimy rozplanować to, co będzie Ci w takiej wypowiedzi potrzebne. Stworzymy sobie listę słówek, oraz zagadnień gramatycznych, które będziesz musiał powtórzyć lub przyswoić.

Słownictwo

Weź kartkę i długopis i w myślach wyobraź sobie swój dom/mieszkanie z zewnątrz. Jakie słówka przychodzą Ci do głowy. Wypisz je.

Teraz wejdź do środka i przejdź się z pomieszczenia do pomieszczenia. Jakie słówka teraz przychodzą Ci do głowy? Wypisz te, które znasz. Jeżeli czegoś nie wiesz, sprawdź w słowniku.

Gramatyka

Do opisywania pomieszczeń będą Ci potrzebne następujące zagadnienia.

Dodatkowo, zajrzyj do Biblioteki OK English, do kursu Gramatyka, gdzie znajdziesz przydatne lekcje, które pzwolą Ci jeszcze dokładniej nauczyć się powyższych zagadnień.

Opowiedz mi o swoim domu – Twoja wypowiedź

Teraz możesz ułożyć wypowiedź i zbudować zdania. Oto jak zrobić to krok po kroku.

Zacznij od

Najlepiej zacząć od takich zdań jak:

 • I live in a flat.
 • I live in a house.
 • My house is big/small.
 • It is located by a small street/busy street.
 • It is brown/pink/yellow…
 • It has a fence and a small garden.
 • I live on the 1st/2nd/3rd/4th…floor.
 • There is a lift in the block.

Następnie, dodaj takie informacje

Teraz musisz opisać swoje miejsce ogólnie. Dodać ile ma pokoi, jakie jest duże itp.

 • There are 4 rooms in my house.
 • My flat has 2 rooms, one bathroom and a kitchen.
 • It’s not big.
 • It has…..square meters.

A teraz, przejdź do pomieszczeń

Przechodź z jednego pomieszczenia do drugiego, opisując wszystko po kolei.

 • In my bedroom there is a bed.
 • In the bathroom there are a sink, a toilet and a shower.
 • In the cupboards there are plates.

Spróbuj opisać wszystko z detalami. Na przykład, jeżeli opisujesz kuchnię, napisz gdzie masz widelce, talerze, gdzie jest dokładnie kuchenka, czy szafka.

Na co zwracać uwagę?

Zwróć szczególną uwagę na takie konstrukcje zdaniowe, jak:

 • In my kitchen there are cupboards. The cupboards are white and are next to a sink. – Zauważ, że w pierwszym zdaniu nie ma the, ale już w drugim tak. W drugim zdaniu mamy a przed zlewem. Jeżeli dodamy kolejne zdanie, mówiące o tym gdzie ten zlew jest, zamiast a, damy the.
 • There is a tv. The tv is next to a sofa. – Pierwszym zdaniu nie mamy dokładnego podmiotu, dlatego używamy there is, w drugim podmiot jest i dlatego nie potrzebujemy już there is.

Więcej informacji na temat tych zagadnień znajdziesz w Bibliotece OK English.

Przykładowa wypowiedź

I live in a block of flats. The block is pink and yellow. It is located in the suburbs of the city.
I don’t have a garden and I don’t have a balcony.
My flat is small. There are 2 rooms – a bedroom and a living room, a kitchen and a bathroom. There is also a little hall, where I keep shoes.
In the bedroom there is a big bed, a wardrobe and two night stands. The bed is between the nightstands. The wardrobe is on the right of the bed.
In the living room there is a table, a sofa and a tv. The table is in the middle of the room. The sofa is on the left and the tv is opposite the sofa.
The kitchen is small. There are grey tiles on the floor. There is a fridge on the right and some cupboards on the left. A cooker is between the cupboards and opposite a sink.
There are plates and cups in the cupboards above the sink.
In the bathroom there are a sink, a shower and a toilet, and a small cupboard. There are shower gels, my hair brush, toothbrush and my cosmetics in the cupboard. I also keep my make up there. Towels are above the bath tub, on the left.

To oczywiście skrócona wersja takiej wypowiedzi. Ty możesz napisać o wiele więcej!

Co dalej?

Tak spisaną wypowiedź daj komuś do sprawdzenia. Po naniesieniu poprawek, naucz się mówić o swoim domu lub mieszkaniu. Nie zaglądaj do notatek, staraj się mówić z pamięci.

Kiedy będziesz gotowy, opowiedz o tym komuś. Dobrze byłoby gdyby ta osoba poprawiała Twoje błędy. Po kolejnych poprawkach, spróbuj znowu. Ćwicz aż Twoja wypowiedź będzie bardzo dobra.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.