Mowa zależna w języku angielskim bardzo często się wszystkim myli. Nie wiemy którego czasu użyć w której części zdania i nagle nasze zdanie, które tak łatwo brzmiało w języku polskim staje się masłem maślanym. Jak sobie z tym radzić? Dzisiaj mam dla Ciebie niezwykle prosty sposób na mowę zależną. 

Kiedy uczysz się angielskiego wszystko wygląda bardzo technicznie i sztywno. Wydaje się, że to takie ważne wiedzieć którego czasu można użyć w którym momencie. Jakby tego było mało, dochodzą nam też pytania, pytania pośrednie i mowa zależna. Po jakimś czasie można zwariować. Nie martw się! Najważniejsze, że zrozumiesz pewne podstawy, a wszystko inne stanie się jasne.

Ja mam swoje własne metody na tłumaczenie gramatyki. Tłumaczę ją tak jak kiedyś sama sobie tłumaczyłam. Dla moich uczniów to działa, więc na pewna także będzie działać dla Ciebie. W tym poście w bardzo prosty sposób wyjaśnię Ci jak działa mowa zależna. 

Zobacz też: Inne posty dotyczące angielskiej gramatyki

Co to jest mowa zależna?

Kiedy coś komuś opowiadasz, mówisz na przykład 'Jacek powiedział, że w piątek idzie do kina’ – to jest właśnie mowa zależna. Jeżeli mówisz o tym kto co powiedział i nie podajesz dokładnego cytatu, a wplatasz wypowiedź w swoje zdanie, tworzysz mowę zależną. Po angielsku nazywamy ją również reported speech. 

Przyjrzyjmy się innym przykładom:

Susan said: 'I’m pretty’ – mowa niezależna. 

Susan said she was pretty. – mowa zależna. 

Peter said: 'I don’t want to come with you’. – mowa niezależna. 

Peter said he didn’t want to come with me. – mowa zależna. 

Jak tworzyć mowę zależną? 

Mowa zależna zaczyna się najczęściej od osoby (podmiotu) i czasownika ’ say, tell, think, shout, ask itd. w czasie przeszłym (najczęściej). Po tym wyrażeniu czasami możemy dodać 'that’ – odpowiednik naszego 'że’, a następnie osobę o której jest mowa. 

He said that he …..

She said that she….

They thought that….

Najtrudniejszą rzeczą w mowie zależnej jest to, że w drugiej części zdania zmienia się czas. Spójrzmy jeszcze raz na nasze przykłady:

Susan said: 'I’m pretty’ – mowa niezależna.

Susan said she was pretty. – mowa zależna.

Peter said: 'I don’t want to come with you’. – mowa niezależna.

Peter said he didn’t want to come with me. – mowa zależna.

Chcesz wiedzieć więcej? Poszukujesz praktycznych i prostych lekcji z angielskiej gramatyki? Zobacz kurs Gramatyka w Bibliotece OK English

Jest to tak zwane następstwo czasów. W języku polskim taka zmiana nie występuje, w języku angielskim jest to główna zasada mowy zależnej i niezwykle ważne jest, aby zrozumieć jak to działa. 

Na lekcjach języka angielskiego tłumaczy się następstwo czasów niezwykle technicznie. Pojawią się tam takie pojęcia jak zdanie podrzędne i cofnięcie czasów. Jeżeli tak jak ja nie lubisz takich pojęć, to na pewno przypadnie Ci moja metoda wytłumaczenia jak stosować reported speech. 

Ja widzę to tak:

Wyboraź sobie, że czasy w języku angielskim łączą się w pary. 

Na przykład:

Present Simple łączy się z Past Simple. 

Julie said: I don’t want this. – Julie said she didn’t want this. 

Past Simple łączy się z Past Perfect. 

Julie said: I didn’t want this. – Julie said she hadn’t (had not) want this.

Present Continuous łączy się z Past Continuous 

Julie said: I am going with you. – She said that she was going with me. 

Past Continuous łączy się z Past Perfect Continuous 

Julie said: I was going with you. – She said she had been going with me. 

Present Perfect łączy się z Past Perfect

Julie said: I’ve done it! – Julie said she had done it. 

Present Perfect Continuous łączy się z Past Perfect Continuous 

Julie said: I have been doing this. – Julie said she had been doing this. 

Future Simple łączy się z would 

Julie said: I will do it. – Julie said that she would do it. 

Future Simple Continuous łączy się z Would + be + continunous 

Julie said: I will have been doing this. – She said she would be doing this. 

Jak widzisz, w większość przypadków można dokładnie przewidzieć jakiego czasu użyć w drugiej części zdania. Present zamienia się na past, a past na past perfect. Reszta zależy tylko od tego czy jest to Continuous, czy też inny czas prosty. 

Podsumowując 

Reported speech, czyli mowa zależna pojawia się kiedy zdajemy raport z tego co ktoś powiedział. Pierwsza część zdania składa się z osoby i say, think, tell, ask itd. w czasie przeszłym, druga część zdania zamienia się w zależności w którym czasie wcześniejsze zdanie występowało. 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.