Kiedy zaczynasz uczyć się nowego języka, pierwszymi zagadnieniami są zawsze przywitania i pożegnania. Z angielskim nie jest inaczej. Jak się witać po angielsku jest jednym z najważniejszych tematów dla początkujących. Osobiście bardzo lubię omawiać go z moimi uczniami, bo większość z nich ciekawi fakt, że po angielsku możemy używać innych wyrażeń niż zwykłe „Hello”.

Poniżej znajdziecie tylko niektóre ze sposobów na przywitanie drugiej osoby w języku angielskim.

Good morning, Good afternoon, Good evening

Nasze zwyczajne „Dzień dobry”, używane w każdych okolicznościach. Pamiętaj, że te wyrażenia zmieniają się, w zależności od pory dnia, a wieczorami witamy innych mówiąc „Good evening”, a nie „Good night”. Bardzo często zamiast długiego „Good morning” możemy użyć słowa „Morning”.

It’s nice to meet you lub Pleased to meet you

Oba powitania oznaczają „Miło cię poznać” i są bardzo formalne. Jeżeli użyjesz jednego z nich to zawsze będzie to brzmiało elegancko i grzecznie. Pamiętaj, że możesz ich użyć tylko jeżeli poznajesz kogoś po raz pierwszy. Za drugim razem możesz po prostu powiedzieć „It’s nice to see you again” (miło cię znowu widzieć).

How do you do?

Kiedy w szkole uczono mnie jak się witać po angielsku to właśnie to zdanie było najczęściej powtarzane. Jest to bardzo formalne powitanie i obecnie jest rzadko używane, nawet w formalnych okolicznościach. Odpowiedzią może być „I’m doing well” albo również „How do you do?”

Hey, Hi

„Hey” oraz „Hi” to bardzo popularne słowa, używane przede wszystkim przez młodsze pokolenie. „Hi” jest bardziej stosowne kiedy spotykasz kogoś, kogo nie znasz. Natomiast „Hey” jest odpowiednie przy powitaniu znajomego, czy kolegi z pracy.

Hiya!

Popularne wyrażenie w Anglii. Dla mnie zawsze brzmi sympatycznie i przyjaźnie. Możesz na nie odpowiedzieć tak samo lub użyć „Hi” albo „Hello”.

How’s going? How are you doing?

Oba wyrażenia mogą być stosowane zamiast popularnego „How are you?” Są one mniej formalne, a więc najlepiej nie używać ich w sytuacjach, kiedy spotykamy kogoś z kim wiążą nas np. sprawy biznesowe, lub jeżeli nie znamy wystarczająco danej osoby. Na takie pytanie możesz po prostu odpowiedzieć: „Good, thanks” lub „Very well, thank you”.

How’s everything? How are things? How’s life?

To wyrażenie oznacza nieco więcej niż tylko „How are you?”. Jest to pytanie o twój dzień ogólnie, coś w stylu „Jak leci?”. Na takie pytanie możesz odpowiedzieć „It’s going well” lub „Fine”, „Good”.

Long time no see lub It’s been a while

Te wyrażenia używane są kiedy widzimy kogoś, kogo nie widzieliśmy przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli jest to osoba spotkana przypadkowo.

Are you OK? You’re alright? Alright mate?

Bardzo nieformalne wyrażenia, które często używane są w Wielkiej Brytanii i Australii. W Stanach są one mniej popularne i Amerykanie często nie wiedzą za bardzo jak na nie odpowiedzieć i traktują je jako wyraz troski.

What’s up?

Bardzo popularne zapytanie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Może ono również przybrać formę „Sup?” lub „Whazza?” Jako odpowiedzi możesz użyć „Nothing” lub „Not much”.

Look what the cat dragged in!

Wyrażenie stosowane jako żart, oznaczające dosłownie „Zobacz kogo kot przywlókł”. Możesz go używać w przypadku kiedy widzisz kogoś po raz pierwszy od dłuższego czasu. Uważaj jednak, żeby nie użyć go w stosunku do szefa, lub wyżej od ciebie postawionego pracownika. Jest to bardzo nieformalne powiedzenie.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł o tym jak witać się po angielsku wam się podobał i dowiedzieliście się czegoś nowego. Jeżeli chcielibyście coś dodać, macie sugestie lub pytania, zostawcie komentarz pod postem. Zawsze chętnie usłyszę od moich czytelników.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.