Dla wielu wysyłanie kartek na Boże Narodzenie to jedna z piękniejszych tradcyji. W Polsce czasami można po prostu napisać 'Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku’, a za granicą? Czy tekst po angielsku na kartce świątecznej jest taki sam, czy może inny? Jak ją wypisać, aby nie popełnić świątecznego fau paux?

Swoje pierwsze kartki świąteczne po angielsku pisałam w szkole średniej. Wtedy wydawało mi się to całkiem przyjemne. Dopiero kiedy w Anglii przyszło do wypisania życzeń szefowi i współpracownikom, zaczęły się schody. Jak się okazało, na Wyspach ogromną wagę przykłada się do kartek (nie tylko świątecznych). Musiałam więc zadbać, aby były one odpowiednie. Na szczęście miałam znajomych, którzy pomogli mi w tym i już kolejny rok nie przyniósł takich problemów.

Jeżeli jesteś obieżyświatem lub mieszkasz np. w Anglii swoje kartki musisz wypisać po angielsku. Nie wiesz jak? Spokojnie! Jestem tutaj, aby Ci pomóc.

A czy wiesz jak spędza się święta w Anglii? Nie? Zobacz mój post o świętach na Wyspach!

Tradycja wypisywania kartek świątecznych na Wyspach

W tym poście muszę odwołać się do Wielkiej Brytanii, bo to znam z autopsji. Nie wiem czy w innych krajach jest podobnie, ale to co tutaj znajdziesz może być dla Ciebie interesujące.

Brytyjczycy uwielbiają kartki i pocztówki. Znajdziesz tam sklepy, które specjalizują się w kartkach. Wybór jest naprawdę ogromny i nie chodzi tutaj tylko o wielkość, czy kolory, ale także okazje. Twój szwagier ma urodziny? Spraw mu kartkę z napisem 'to the best brother in law’. Twój znajomy odchodzi z pracy? – 'Good luck in your new job!’. Zmarła sąsiadka i chcesz złożyć kondolencje rodzinie? – 'Sorry for your loss’. Twoja przyjacióka kupiła psa? Twój brat się żeni? Twoja teściowa przechodzi na emeryturę? No problem! W Wielkiej Brytaniii jest kartka dla każdego.

Nic więc dziwnego, że święta to istny kartkowy szał. Jedne z najbardziej znanych sklepów w UK sprzedaje je w zestawach po bardzo niskich cenach. Za około 5 Funtów możesz kupić 10 małych kartek, które do tego różnią się od siebie nico wzorem.

Brytyjczycy przywiązują wielką wagę do kartek i tak np. w pracy pracownicy obdarowują się życzeniami. Jeżeli masz znajomych wśród lokalsów to możesz się spodziewać kartki. Oczywiście w takich wypadkach się ich nie wysyła, tylko wręcza osobiście.

Angielskie wyrażenia związane z zimnem i zimą – Chill out! 

Świeckość świąt za granicą – uważaj co piszesz na kartkach!

Za granicą nie za bardzo odwołujemy się do chrześcijańskiej tradycji świąt. Jest to czas bardziej, który obecnie ceni się za to, że można spotkać się z dawno niewidzianymi znajomymi i rodziną, wypić drinka w fajnym gronie i zjeść potrawy, które je się tylko w czasie świątecznym.

Kartki świąteczne po angielsku również są świeckie i mało mają wspólnego z narodzinami Jezusa. Na obrazkach i zdjęciach widnieje przeważnie Mikołaj lub scenka ze śniegiem i zimą w tle.

Kiedy wypisujesz kartki powinieneś mieć na względzie to do kogo je piszesz i w czyim imieniu. Jeżeli celebrujesz tradycje katolickie i kartki wysyłasz osobiście, to możesz pokusić się o duchowe, czy religijne życzenia. Natomiast, jeżeli kartkę wysyłasz w imieniu organizacji dla której pracujesz lub w imieniu szefa, to powinieneś mieć na względzie świeckość swojej instytucji.

Swego czasu pracowałam w rządowej organizacji medycznej. Sprawa kartek świątecznych była sprawą wysokiej rangi. Przez 2 miesiące wybieraliśmy życzenia i wzory kartek. Ponieważ firma podlegała bezpośrednio rządowi, kartki musiały być odpowiednio świeckie. W końcu stanęlo na wzorze czerwonej bombki ze złotym natpisem 'Happy Holidays’.

Jako osoba wierząca możesz nie za bardzo się z tym zgadzać, ale takie realia panują na Wyspach i wszędzie tam, gdzie żyją ludzie o różnej kulturze i wierzeniach, a bezstronność w pewnych kwestiach jest bardzo ważna.

Jak wypisać kartkę świąteczną po angielsku

Brytyjczycy nie wkładają w wypisywanie kartek świątecznych wiele wysiłku. Przeważnie kupione kartki mają wypisane życzenia w środku i jedyne co musisz zrobić to podpisać się swoim imieniem. Jeżeli osoba do której piszesz jest Ci bliska, możesz dodać dwa krzyżyki, oznaczające całusy.

Jeżeli kartka, którą kupiłeś nie ma w środku życzeń, napisz po prostu ’Merry Christmas and Happy New Year’ – pamiętaj o tym, aby te wyraz były z dużych liter.

A jeżeli masz ochotę na coś nieco bardziej twórczego to polecam:

  • Wishing you a very merry Christmas and the chance to do lots more fishing in the new year!
  • Have the best Christmas ever!
  • Merry Christmas with lots of love.
  • I hope your holiday season is full of good things.
  • So grateful to have a friend like you at Christmas and all year long.
  • Wishing you all of the Hope, Wonder, and Joy that the Season can bring!
  • Let us cherish family and friends this Holiday Season.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.