Umiejętność przeprowadzenia dobrej, płynnej konwersacji to często klucz do sukcesu. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele rzeczy załatwiamy przez email, czy media społecznościowe to, jakie zrobimy na kimś pierwsze wrażenie i jak będziemy się wyrażać i zachowywać podczas rozmowy, może mieć decydujący wpływ na nasze życie i karierę.

Konwersacja z drugą osobą, w szczególności jeżeli jest to ktoś, kogo nie znasz lub Twój przełożony, może wydawać Ci się bardzo trudnym zadaniem. Co powiedzieć, kiedy stajemy z kimś twarzą w twarz i musimy podtrzymać rozmowę? Co jeśli zabraknie nam tematów? Jak sprawić, żeby atmosfera pomiędzy Tobą a Twoim rozmówcą wydawała się lekka i niezobowiązująca?

Technik płynnej konwersacji uczyłam się wiele lat. Nie chodziłam na żadne kursy, ani nie czytałam zbyt wielu mądrych książek na ten temat. Podróże, zmiany miejsca zamieszkania i pracy dały mi bardzo dobry trening w tym zakresie. Dzisiaj chciałabym Ci przybliżyć 5 podstaw udanej konwersacji, które możesz już dzisiaj wprowadzić w życie.

1. NIE bądź sobą

Według mnie rada 'bądź sobą’ nie do końca się sprawdza. Bo co tak naprawdę ona oznacza?

Bardzo lubię w weekend chodzić po domu w dresach i bez makijażu. Czy to oznacza, że na rozmowę z potencjalnym klientem, czy prezentację, także pojawię się w wytartych, bawełnianych spodniach Reebok’a? Oczywiście, że nie!

Badania dowodzą, że pokazanie się z tej lepszej strony zawsze działa i sprawia, że nasz rozmówca przychylniej na nas patrzy. Pierwsze wrażenie naprawdę się liczy. Jesteśmy przeważnie oceniani podczas pierwszych sekund naszej konwersacji. Jeżeli nasz rozmówca pozytywnie o nas pomyśli, będzie do nas także w ten sam sposób nastawiony, a to jest pierwszy krok do płynnej i udanej konwersacji.

Warto tutaj pamiętać o uśmiechu, podaniu ręki i patrzeniu prosto w oczy. Staraj się nie krzyżować rąk na piersiach, ani nie wkładać dłoni w kieszeń. Bądź miły i słuchaj drugiej osoby z uwagą.

2. Zadawaj pytania

Nie wiesz co powiedzieć? Boisz się ciszy? Naucz się zadawać pytania swojemu rozmówcy.

Wszyscy lubimy mówić o sobie. Każdy z nas jest nieco egocentryczny i pragnie wyrazić swoją opinię na dany temat. Jeżeli nie wiesz o czym rozmawiać, najlepiej zadaj drugiej osobie pytania. Może to być coś neutralnego: co robiłeś w zeszły weekend? Czy widziałeś ten film? Jaką książkę ostatnio czytałeś? Gdzie byłeś na wakacjach? Co będziesz robił w święta? Co sądzisz o…? Słuchaj dokładnie odpowiedzi i zadawaj kolejne, bardziej szczegółowe pytania.

Pamiętaj, aby unikać kontrowersyjnych tematów jak religia, polityka, czy życie uczuciowe jeżeli rozmawiasz z nowo poznaną osobą lub osobą, której nie znasz bardzo dobrze.

3. Spraw, aby inni czuli się przy Tobie dobrze

Kiedy pracowałam w biurze, bardzo często spotykałam moich współpracowników w windzie. Winda to jest takie dziwne miejsce, które potrafi sprawić, że nawet najbardziej odważna osoba poczuje się niekomfortowo. Obserwowałam przez jakiś czas jak w takich sytuacjach zachowują się Anglicy, bo to oni są mistrzami kamuflowania dyskomfortu. I jak sobie z nim radzili? Komplementując siebie nawzajem. Może to wydać Ci się dziwne, ale to naprawdę działa.

Następnym razem, kiedy zapadnie niezręczna cisza pomiędzy Tobą a Twoim rozmówcą, znajdź coś, co będziesz mógł wykorzystać jako komplement.

Masz ładny sweter. Gdzie kupiłaś? Wyglądasz na bardzo wypoczętą. Byłaś na wakacjach? – podobne stwierdzenia i pytania są doskonałym początkiem konwersacji.

Oprócz tego, pamiętaj o uśmiechu! Szczery, niewymuszony uśmiech to podstawa dobrego wrażenia i zawsze pomaga przełamać pierwsze lody.

4. Unikaj ciszy, ale nie mów zbyt dużo

Nie chcesz, aby między Tobą a rozmówcą zapanowała cisza, ale nie powinieneś mówić zbyt dużo. Dobra, płynna konwersacja powinna opierać się na dialogu i wymianie poglądów, a nie na monologu. Pamiętaj, aby dać drugiej osobie szansę na wypowiedzenie się. Wysłuchaj jej, a następnie odbij piłeczkę i dodaj coś od siebie.

5. Pamiętaj o języku ciała

Dobra konwersacja to także taka, kiedy dwie osoby utrzymują pozytywny język ciała. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy, nie krzyżuj ramion na piersiach, stań nieco bliżej osoby z którą rozmawiasz, ale pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego dystansu i daniu swojemu rozmówcy miejsca, szczególnie jeżeli jest to ktoś dla Ciebie obcy, z kim dobrze się nie znasz. Kiwaj także głową na znak tego, że słuchasz i uważasz.

6. Obserwuj innych

Bierz przykład z innych. Czy znasz kogoś, komu podtrzymanie konwersacji przychodzi łatwo? Podczas rozmowy, obserwuj ich i zapamiętaj jakie tematy są poruszane w rozmowie, jak zachowują się uczestnicy dyskusji i jakie pytania są zadawane. Zaobserwuj ich mowę ciała – co robią z rękoma, jak daleko stoją od siebie?

Czasami dobrze jest też obejrzeć talk show. Ja sama lubię obserwować prowadzących – szczególnie to jak patrzą na drugą osobę, jak układają głowę, dłonie i w jaki sposób potakują, przyznają rację lub co robią, kiedy nie zgadzają się z rozmówcą. Jest to naprawdę dobra lekcja.

Przyznaję, że płynna konwersacja może sprawiać bardzo często problemy. Jeżeli jesteś osobą nieśmiałą i introwertyczną, to przełamanie pierwszych lodów może wydawać się trudnym zadaniem. Wszystko jednak opiera się o ćwiczenia. Staraj się rozmawiać z innymi jak najczęściej, nawiązuj kontakty, chodź na spotkania i  poznawaj nowych ludzi. Z czasem dobra, płynna konwersacja będzie dla Ciebie bardzo naturalna. Powodzenia!

A jakie Ty masz porady na temat podtrzymywania i przeprowadzania dobrej konwersacji? Daj mi znać w komentarzu!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.