Być może już o tym słyszałeś. Być może ktoś z Twoich znajomych narzekał, że tego nie lubi. A może Ty za tym nie przepadasz lub nie czujesz się z tym komfortowo. Small talk często prześladuje osoby, które pracują z innymi, które uczestniczą w spotkaniach biznesowych, konferencjach lub po prostu w dużych firmach, gdzie nawiązywane znajomości są bardzo powierzchowne. 

Bez względu na to czy lubisz small talk, czy nie, jest on integralną częścią naszego życia i zwłaszcza w biznesie odgrywa on wielką rolę.

Small talk po angielsku może być wyzwaniem, ale jeżeli nauczysz się paru przydatnych zwrotów, oraz zasad, które obowiązują przy rozmowie, na pewno będzie Ci łatwiej. 

Oto wszystko to, co powinieneś wiedzieć o Small Talku po angielsku.

Hej!
Uczysz się angielskiego, ale nadal kiedy przychodzi do konwersacji masz problem ze znalezieniem odpowiednich słów? Chciałbyś z kimś porozmawiać po angielsku, ale nie wiesz zupełnie jak zacząć rozmowę? Keep calm!
Pomogę Ci w kłopotach. Specjalnie dla Ciebie stworzyłam listę wyrażeń, które pomogę Ci zacząć konwersację po angielsku w każdej sytuacji.

Ściągnij listę wyrażeń!

* indicates required

Wybierz sposób w jaki chciałbyś ode mnie otrzymać informacje.

Zawsze możesz zrezygnować z subskrypcji klikając na 'unsubscribe’ na górze emaili, które będziesz ode mnie dostawać.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp’s privacy practices here.

Co to takiego Small Talk?

Small Talk to po prostu krótka, lekka rozmowa, która nie zobowiązuje do niczego. Najczęściej występuje ona przy przypadkowych spotkaniach np. z sąsiadem na ulicy, na konferencjach, a także w pracowniczej stołówce pomiędzy pracownikami. 

Jakie zasady obowiązują przy Small Talku?

W Small Talku występują 4 główne zasady.

 • Zadawaj otwarte pytania – większość osób lubi mówić o sobie. Dlatego kiedy zadasz otwarte pytanie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twój rozmówca chętniej podtrzyma konwersajcę. Jest to też bardzo dobra strategia, aby zyskać nowych znajomych i zbliżyć się do kogoś bardziej. 
 • Słuchaj uważnie – tak, wiem, że czasami możesz nie być za bardzo zainteresowane tematem, ale Twój rozmówca na pewno zauważy, że go nie słuchasz i szybko się do Ciebie zniechęci. Poza tym, jeżeli słuchasz uważnie, łatwiej jest Ci zadawać dalsze pytania. 
 • Przestań sprawdzać wiadomości – odłóż telefon i skup się na rozmowie. Pamiętaj, że gdziekolwiek się znajdujesz sprawdzanie wiadomości w trakcie rozmowy, jest bardzo niegrzeczne. 
 • Nastaw się entuzjastycznie – Small Talk może nie jest najbardziej relaksującym zajęciem, ale z odpowiednim podejściem, może być to coś fantastycznego. Potraktuj konwersajcę jako okazję do poznania interesujących ludzi i dowiedzenia się czegoś o świecie, a także oczywiście, jeżeli jest to Small Talk po angielsku, jako ćwiczenie języka. 

Small Talk po angielsku – tematy, pytania i wyrażenia 

O czym możesz rozmawiać z mało znaną Ci osobą. Tematów jest naprawdę sporo i myślę, że bez względu na Twój poziom jesteś w stanie nauczyć się chociaż paru zwrotów i zastosować je w konwersacji efektywnie. 

Chcesz uczyć się angielskiego sam w domu? Poszukujesz materiałów, które zawsze będziesz miał pod ręką? Zajrzyj do Biblioteki OK English, która zawiera mini lekcje video i uczy Cię konwersacji, słownictwa i Business English. 

Lokalizacja 

Jeżeli jesteś na konferencji lub na spotkaniu biznesowym nie w swoim biurze, możesz porozmawiać o Twoim otoczeniu, na przykład możesz porównać konferencję do innej, na której byłeś lub na której był Twój rozmówca. Możesz również skomentować podawane jedzenie, wiedzę prowadzących lub okolicę.

Co możesz powiedzieć:

 • Is this your first time at …….? – Czy to twój pierwszy raz na …../w…..?
 • What do you think about the venue? – Co myślisz o tym miejscu (w którym toczy się konferencja)?
 • Facilities here are really great. Have you been to…..? They are also very good. – Tutejsze udogodnienia są naprawdę świetne. Byłeś może w ……. Tam też są naprawdę dobre. 
 • What lectures/workshops are you attending?/Why? – Na jakie wykłady/warsztaty idziesz?/Dlaczego?

Rozrywka 

Lekki i przyjemny temat. Możesz zacząć rozmowę o filmach, książkach lub nawet plotkach ze świata rozrywki, jeżeli uważasz, że będzie to interesowało twojego rozmówcę. 

Co możesz powiedzieć:

 • I went to the cinema last night and saw…..Have you seen it? – Byłem wczoraj w kinie i widziałem……Widziałeś ten film już?
 • Anything interesting you have seen/read lately? – Widziałeś/Czytałeś coś interesującego ostatnio?
 • Did you see the …….. last night? Such a good episode? – Widziałeś wczoraj……..Ale to był dobry odcinek!
 • Have you heard that ….. – Słyszałeś, że…….

Sport 

Sport jest bardzo dobrym tematem do rozmowy, ale tutaj musisz uważać, bo w przypadku pewnych dyscyplin zwykła konwersacja może zamienić się w spór (mówię tutaj w szczególności o fanach futbolu). 

Co możesz powiedzieć:

 • Did you see the game last night? – Widziałeś wczoraj mecz/rozgrywkę?
 • What do you think about the new player? – Co myślisz o nowym zawodniku? 
 • Which is your favourite team? – Jaka jest twoja ulubiona drużyna? 
 • What sports do you watch? Why do you like it? – Jaki sport lubisz? Dlaczego?

Jedzenie 

Ah, uwielbiam rozmowy o jedzeniu! Dla mnie to temat rzeka, którego wyczerpać się nie da. 

Co możesz powiedzieć:

 • Do you like….? – Czy lubisz…?
 • Have you ever tried…? – Czy kiedykolwiek próbowałeś?
 • Do you cook? What do you cook? – Gotujesz? Co gotujesz?
 • I need to cook something for my friends next week. What should I make? – Muszę ugotować coś dla moich znajomych w następnym tygodniu? Co mam zrobić?

Hobby 

Zadawaj pytania o to czym interesuje się twój rozmówca. Może odkryjesz, że ty też lubisz to samo i macie więcej ze sobą wspólnego niż myślisz. 

Co możesz powiedzieć:

 • What do you do in your free time? – Co robisz w wolnym czasie?
 • Do you take any classes after work? – Chodzisz na jakieś kursy po pracy. 
 • What did you like to do when you were a child? – Co lubiłeś robić kiedy byłeś mały? 

Pogoda 

Ulubiony temat small talku wśród Anglików. Oni po prostu uwielbiają o tym rozmawiać. To jest chyba jedyny moment, kiedy można sobie ponarzekać. 

Co możesz powiedzieć:

 • It’s so cold/hot, isn’t it? – Ale zimno/gorąco, prawda?
 • It will be a nice weekend/day. What are you going to do? – Będzie bardzo ładnie w ten weekend/dzisiaj. Co masz zamiar robić?
 • What is the weather like in your country/city? – Jaka jest zazwyczaj pogoda w twoim kraju/mieście. 

Osobiście nie przepadam za small talkiem, a po angielsku był kiedyś on dla mnie prawie nie do przeskoczenia. Jeżeli ty również czujesz się niezręcznie podczas takich rozmów, to na pewno nie jesteś sam. Jak sobie pomóc? Zabrzmi to banalnie, ale po prostu ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Innego wyjścia nie ma. 

A więc do dzieła! Porozmawiaj z kimś już dzisiaj! 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.