Znalazłeś idealne ogłoszenie o pracę Twoich marzeń? Skaczesz ze szczęścia jak małe dziecko, bo dostałeś zaproszenie na rozmowę? A potem czujesz ścisk w żołądku. Rozmowa lub jej część będzie w języku angielskim. A Ty nie wiesz, czy dasz radę. Poniżej piszę o kilku sposobach, jak możesz przygotować się na rozmowę o pracę po angielsku.

Otrzymuj najlepsze informacje, motywację i porady na temat języka angielskiego. Przyłącz się do społeczności OK English!
Zapisz się na cotygodniowy newsletter i przełam swoje bariery językowe.

* indicates required

Chciałabym wysyłać Ci w przyszłości newslettery z poradami dotyczącymi nauki języka, a także ze zniżkami i ofertami na produkty i zajęcia w OK English. Czy zgadzasz się na otrzymywanie takich informacji?

Zawsze możesz wypisać się z newslettera klikając na 'unsubscribe’.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp’s privacy practices here.

Czego spodziewać się kiedy widzimy w ogłoszeniu “wymagany biegły angielski”?

Co to konkretnie oznacza, wie tylko autor ogłoszenia. Możesz jednak przeanalizować kontekst ogłoszenia:

 • Poziom stanowiska: praktykant/stażysta, specjalista, kierownik, czy dyrektor.
 • Branża: budowlana, czy IT.
 • Rynek: firma jest międzynarodowa, czy lokalna.
 • Zakres obowiązków: co konkretnie będziesz robić w języku angielskim na co dzień.

Na podstawie tych informacji zbuduj sobie obraz tego, jakie słownictwo jest potrzebne do wykonywania danego zawodu. Możesz sobie też wyobrazić czy będziesz konsumował treści lub je tworzył. Np. praktykant będzie raczej uczył się, a ekspert prezentował.
A może w dziale nikt nie mówi płynnie po angielsku i poszukiwany jest praktykant, który będzie tłumaczył teksty, szkolenia czy maile. Tego nie wie nikt, tylko autor ogłoszenia.

Czy mój angielski jest na odpowiednim poziomie?

Zrób sobie test. Znajdź artykuł branżowy w języku angielskim na poziomie danego stanowiska. Zrób notatki. Naucz się słówek. Opowiedz własnymi słowami i nagraj wideo. Obejrzyj film i odpowiedz sobie sam na pytanie. Czy zatrudnisz tego kandydata w swojej firmie?

Wysyłać CV czy nie wysyłać?

Wysyłaj, jeśli masz na to czas i zależy Ci na tym konkretnym stanowisku w danej firmie. Najlepiej wyślij swoje CV w języku, jakim prosi pracodawca. Upewnij się, że widać na nim, że znasz język angielski na odpowiednim poziomie. Uwaga, napisz prawdę. Jeśli nie masz co napisać, to wróć do intensywnej nauki języka angielskiego oraz zdobądź doświadczenie w pracy w tym języku.
Mimo wszystko wysyłaj. Po co? Chodzi przecież o praktykę, doświadczenie i informację zwrotną. Jeśli nie masz jej w codziennej pracy, to możesz ją zdobyć podczas tych rozmów. Dowiesz się wtedy, na czym masz się skupić w pierwszej kolejności.

Certyfikaty językowe – Czy faktycznie trzeba je mieć?

Dobrze jest mieć certyfikaty, jeśli są one ważne dla pracodawcy. Najprawdopodobniej zobaczysz to w ogłoszeniu o pracę. Jeśli to jest jednym z kryteriów oceny CV, to warto go mieć. Korporacje lubią dyplomy. Startupy są na nie obojętne.

Kiedyś też zwracałam na to uwagę. Dziś już nie.

Certyfikat nic mi nie mówi, czy poradzisz sobie pierwszego dnia w pracy w języku angielskim w mojej firmie. Szczególnie jeśli był zrobiony kilka lat temu. Doświadczenie już tak. A pewność zdobędę na bezpośredniej rozmowie z Tobą. Poproszę Cię wtedy o odegranie konkretnej scenki z życia pracodawcy.

To, co może mówić o Tobie, to czy doprowadzasz sprawy do końca. O co chodzi? Ano o to, że zaczynasz uczyć się pewnej rzeczy i stawiasz kropkę nad i kończysz naukę dyplomem. Jednak dalej jest to hipoteza, którą zweryfikuję na rozmowie rekrutacyjnej kilkoma pytaniami.

Jak możemy sprawdzić, że damy sobie radę z angielskim w nowej pracy?

Sposobów jest co najmniej kilka, np:

 • Zdobądź zaproszenie na rozmowę, rekruter już o to zadba, aby mieć pewność czy przechodzisz do kolejnego etapu.
 • Wcześniej, odgrywaj scenki z kimś, kto zna lepiej angielski od Ciebie i wesprze Cię w przygotowaniu do rozmowy.
 • Czytaj artykuły branżowe, rób z nich notatki.
 • Znajdź darmowy kurs online po angielsku.
 • Słuchaj podcastów po angielsku.
 • Zapisz się na branżowy webinar po angielsku.
 • Zapisz się na płatny kurs online który kończy się konkretnym działaniem.
 • Jesteś studentem? Pojedź na praktyki, staż za granicę. Wyjedź na Erazmusa i zapisz się na zajęcia w języku angielskim.

Reasumując, zdobywaj nie tylko darmową, ale branżową wiedzę online i wdrażaj ją w życie. Rób wszystko po angielsku. Nie ważne, na jakim etapie jesteś. Możesz np. obejrzeć powtórkę webinaru 10 razy. I gwarantuję Ci, że nauczysz się przynajmniej 10 nowych wyrażeń branżowych.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Czy jest jakiś uniwersalny sposób?

Tak, uniwersalny sposób to codzienna praca w języku angielskim. Najlepiej, kiedy używasz na co dzień w pracy i jeszcze Ci za to płacą. Dlaczego? Używasz języka branżowego w jego naturalnym środowisku. Tego szuka pracodawca.
Jeśli powyższe nie jest możliwe, to ucz się codziennie 5, 10, 15 minut i nigdy nie odpuszczaj. Zacznij od 1 minuty lub 1 słowa. I rób to codziennie przez cały rok, 365 dni. A potem kontynuuj latami.

Co mówi Ci ten cennik?

Zobacz co się stanie jeśli wprowadzisz naukę języka angielskiego w codzienny nawyk.
Pomnóż wybraną liczbę minut (5/10/15) x 365 dni w roku.
5×365 = 1825 minut / 60 = 30,42 h x 2 lata = 60,84 h
10×365 = 3650 minut /60 = 60,83 h
15×365 = 5475 minut /60 = 91,25 h
60×365 =
I jak robi wrażenie? Na mnie bardzo.
Teraz stosuję tę metodę do nauki gry na pianinie oraz do rozwijania mojego bloga HCAdvisor.pl.

Co możesz jeszcze zrobić?

Zidentyfikuj, co jest priorytetem w Twoim przypadku. Czy to słownictwo branżowe? A może prezentacja, czy rozmowy przez telefon? Innymi słowy zdiagnozuj, co masz do poprawy. A potem wybierz jedną rzecz, która zmieni diametralnie poziom Twojej znajomości języka angielskiego w oczach pracodawcy. Skup się w pierwszej kolejności tylko na tym.
Następnie:

 • Słuchaj: radia, podcastów i audiobooków.
 • Czytaj: książki, ebooki, emaile, blogi.
 • Oglądaj seriale, filmy, vlogi, webinary, kursy online.
 • Obserwuj ekspertów branżowych w Social Mediach: LI, FB, IG, YT, Twitter…
 • Wdrażaj w życie, używaj w codziennej pracy, wyciągaj wnioski.
 • Ucz i wspieraj innych, dziel się wiedzą, rozwiązuj problemy.
 • Buduj markę eksperta w SM.
 • Naucz się etykiety

Dzięki temu praca przyjdzie do Ciebie i będziesz przebierać w ofertach.

Naucz się podstaw Business English! Ćwicz angielski na własnych zasadach, we własnym zakresie! Przyłącz się do Biblioteki OK English i zacznij działać teraz!

Jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku?

Przygotuj sobie standardowe pytania i odpowiedzi po angielsku na rozmowę rekrutacyjną. Dodatkowo przygotuj się na rozmowę o Twoim doświadczeniu w kontekście wypisanych obowiązków w ogłoszeniu. Każdorazowo opisz sytuację z przeszłości, gdzie zademonstrowałeś daną umiejętność.
Bądź szczery, ambitny i głodny wiedzy. Niezależnie od tego, jak Ci poszło, upewnij się, że zanim skończy się rozmowa, Ty i pozostali będą przekonani w 100% o Twojej determinacji, aby jak najszybciej mówić płynnie po angielsku.
Bądź przekonany, że to jest Twój priorytet. Dzięki temu nic Cię nie powstrzyma przed codzienną nauką i postępami. Dlaczego? Bo robisz to dla siebie, a nie jakiejś pracy. Wyciągaj wnioski, ucz się. Z każdą kolejną rozmową bądź lepszy.
A kiedy czegoś nie rozumiesz, poproś, aby ktoś powtórzył lub wytłumaczył Ci innymi słowami. Przygotuj sobie kilka swoich ulubionych zwrotów, które pasują do Ciebie. Twojego stylu rozmowy.

Przydatne zwroty:

 • Can you repeat (this question), please?
 • I am sorry, I don’t follow/ I don’t understand.
 • Can you please explain what you mean?
 • Can you please rephrase your question?
 • It has been a while since I last had a job interview in English
 • I am a little bit rusty/nervous.
 • Can you please speak more slowly? Thank you.
 • Excuse me, I am feeling really stressed right now. This job interview is very important to me. Would you mind repeating this question once again, please? Thank you.

I używaj etykiety angielskiej podczas rozmowy. Na pytanie “How are you” odpowiedz “I’m fine, thank You and You?”

Jakie pytania będą na rozmowie?

Takie same jak na rozmowie w języku polskim, tylko zadane po angielsku. Przygotuj sobie taką listę i sprawdzaj, czy jest kompletna przed każdym spotkaniem.

Oto najczęściej spotykane:

 • Tell me about yourself.
 • Where would you like to be in your career 5 years from now?
 • Why should we hire you?
 • Why do you want to work here?

Warto, abyś już znał odpowiedzi w języku angielskim na te pytania. Spisz je sobie na kartce i naucz się odpowiadać na nie własnymi słowami. Nie ucz się tych zdań na pamięć. One mają ci pomóc zbudować treść wypowiedzi. Recytując, będzie to brzmiało sztucznie.
Pozostałe pytania dotyczą Twojego konkretnego doświadczenia oraz stanowiska, na które się ubiegasz. Już po pierwszej rozmowie będziesz mieć spore notatki jak przygotować się na kolejną rozmowę.

Co zrobić jeżeli zabraknie Ci słów?

Za wszelką cenę staraj się używać języka angielskiego. Po prostu opisz to, co chcesz powiedzieć. Opisz sytuację lub słowo. Lub zapytaj się po angielsku.

 • The word has slipped my mind.
 • I have it at the end of my tongue.
 • What is the English word for sth/ when you do sth?

Jak zdobyć doświadczenie w pracy po angielsku?

Znajdź pracę w tym języku najlepiej na początku swojej kariery zawodowej. Jeśli już pracujesz, znajdź pracę dorywczą (online). Taką, która da Ci doświadczenie w języku angielskim, jakie potrzebujesz, aby zdobyć wymarzoną pracę.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam na część Twoich pytań.
A Ty co myślisz? Które porady z artykułu są Twoim zdaniem skuteczne? A może masz swoje sprawdzone metody, jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną po angielsku? Podziel się nią koniecznie w komentarzu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Masz jeszcze dodatkowe pytania? Chcesz coś przedyskutować? Pisz do mnie śmiało na [email protected] W tytule maila podaj tytuł posta a w treści link do artykułu.

Autorka:

Cześć nazywam się Edyta Leśniewska i jestem Human Capital Advisor. Pomogę Ci w rekrutacji oraz procesach HR. Zapraszam na mojego bloga: www.hcadvisor.pl/blog . Chodź zanurz się w 15 lat mojego doświadczenia w pracy.  

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.