Pandemia znacząco wpłynęła na rynek pracy, z danych GUS wynika, że ponad 100 tys. osób straciło pracę w okresie pandemii. Szczególnie dotknięte zostały branże z sektora usług m.in. hotelarstwo, gastronomia, turystyka, transport. Poza sektorem trzecim, który ucierpiał, w kwartale drugim jest produkcja.

Zwolnienia zaskoczyły wielu ludzi, niektórzy z dnia na dzień zostali pozbawieni pracy, przez co nie byli przygotowani ani psychicznie, ani finansowo na taką sytuację.

Co robić w takim przypadku

Możliwości jest kilka, przede wszystkim trzeba obserwować zmiany zachodzące na rynku pracy i podążać za trendami. Jeżeli straciliśmy pracę w branży, który została dotknięta przez kryzys, najlepszym rozwiązaniem będzie przebranżowienie się, ale jeżeli problemem była firma, warto poszukać czegoś w swoim zawodzie, ale u innego pracodawcy.

Niezależnie od tego, czy chcesz się przebranżowić, czy szukać innego pracodawcy w swojej branży okres po utracie pracy to dobry moment na małe podsumowanie dotychczasowej ścieżki zawodowej i zastanowienie się co chcemy dalej robić.

Poniżej chciałbym Ci zaprezentować jak może wyglądać taka analiza siebie i zdobytych doświadczeń. Z jakich etapów może się składać i w jaki sposób należy ją przeprowadzić.

Podsumowanie dotychczasowej ścieżki zawodowej

  • Po pierwsze weź kartkę lub stwórz tabelę w Excelu i wypisz wszystkie stanowiska na jakich pracowałeś wraz z zakresem obowiązków.
  • Przypomnij sobie wszystkie swoje sukcesy i porażki.
  • Zastanów się, które z wymienionych zadań sprawiają Ci największą przyjemność i wykonujesz je z łatwością, a które wręcz przeciwnie.
  • Zastanów się jakie obszary wymagają rozwoju np. dodatkowych szkoleń.
  • Zastanów się jakie kompetencje są uniwersalne i mógłbyś je wykorzystać na innym stanowisku.
  • Zastanów się jakie branże są pokrewne do tej, w której masz już doświadczenie.

Określ swoje potrzeby i priorytety

  • Zastanów się jakie ty masz oczekiwania od pracodawcy i co jest dla Ciebie kluczowe w podjęciu nowej pracy, może to być np. rodzaj umowy, wymiar etatu, godziny pracy, zarobki, stanowisko lub inne czynniki.
  • Po wypisaniu swoich potrzeb określ ich priorytety.

Konfrontacja z rynkiem

  • Sprawdź jakie obecnie branże prężnie działają i szukają nowych pracowników.
  • Zobacz jakie kompetencje są obecnie najbardziej pożądane na rynku pracy.
  • Skonsultuj się ze specjalistą.

Plan B

  • Zawsze miej plan b, czyli pomysł na alternatywną ścieżkę kariery.
  • Rworząc plan zawsze rozważ dwie opcje i określ, która z nich jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna.

Never stop learning!

Żyjemy w czasach, w których technologie bardzo dynamicznie się rozwijają i kształtują naszą rzeczywistość na rynku pracy, warto zainwestować w rozwój takich kompetencji, które nadążą za tymi zmianami.Do takiej grupy możemy zaliczyć przede wszystkim kompetencje z obszaru IT, ale również znajomość języków obcych. Znajomość angielskiego, czy niemieckiego to podstawa i prawie na każde stanowisko obecnie wymaga się biegłej znajomości jednego lub drugiego. Warto więc zapisać się na kurs angielskiej konwersacji i podszkolić język.

Poza kompetencjami twardymi, warto rozwijać swoje kompetencje miękkie np. zarządzanie ludźmi lub logiczne myślenie.

Zachęcam do rozwijania swoich kompetencji korzystając z darmowych webinarów (szczególnie w tym wyjątkowym okresie jest ich duży wybór), onlinowych kursów m.in. językowych lub specjalistycznych.

W jaki sposób szukać pracy w tym okresie?

Sposoby poszukiwań pracy nie zmieniły się, w dalszym ciągu portale z ofertami pracy funkcjonują tak samo, jednak liczba ofert zmniejszyła się, a co z tym idzie zwiększyła się konkurencja wśród kandydatów. Warto w tej sytuacji jeszcze bardziej  zadbać o nasze przygotowanie do całego procesu i samej rozmowy rekrutacyjnej.

Poza klasycznymi portalami warto zwrócić się o pomoc do agencji, jedną z nich jest firma Talent Place, w której pracuje.

Co zyskasz wraz ze współpracą z Talent Place?

  • Kompleksową pomoc i wsparcie rekrutera przez cały proces rekrutacji.
  • Inside z rynku i informacje z pierwszej ręki.
  • Wsparcie merytoryczne zarówno pod kątem stworzenia swojego CV i przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej.
  • Możliwość zadania pytań i stałe feedback.
  • Poznasz perspektywę rekrutera.

O co zadbać podczas szukania pracy?

  1. Przede wszystkim o twoje CV, które jest twoją wizytówką.
  2. Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta na Linkedinie to najwyższa pora, aby je założyć i uzupełnić.
  3. W poszukiwaniu pracy warto zadbać o porządek i zapisać sobie wszystkie oferty pracy, na które aplikujemy np. w tabeli w Excelu wraz z linkami do ofert, dzięki temu rekruter nie zaskoczy nas telefonem.
  4. Warto włączyć  alerty, które będą nas informować o pojawiających się ofertach pracy, które nas interesują.

Jeżeli obecnie poszukujesz pracy lub szukasz wsparcia w stworzeniu swojego CV i przygotowaniu się do rozmowy koniecznie zajrzyj na nasze strony, chętnie Ci w tym pomożemy 🙂

Oferty pracy -> https://talentplace.pl/oferty

Wsparcie merytoryczne -> https://dlakandydata.talentplace.pl

Trzymamy kciuki za Ciebie, powodzenia !

Weronika Kotyza (Specjalista ds. Rekrutacji i Employer Brandingu) – znana również jako Werka Rekruterka, specjalista z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Swoją przygodę z HR rozpoczęła w Talent Place, gdzie zdobywała doświadczenie zarządzając zespołem zdalnych rekruterów. Dziś prowadzi projekty rekrutacyjne dla klientów z branży bankowości. Jej największą pasją jest praca z ludźmi i pomoc kandydatom w znalezieniu wymarzonego miejsca pracy. Po pracy uwielbia chodzić na długie spacery wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.