Gerund i Infinitive – Najważniejsze zasady

1 rok temu

Gerund i infinitive w języku angielskim sprawiają uczniom niemałe problemy. Polakom trudno nauczyć się zasad dotyczących stosowania końcówki -ing z czasownikiem. Dzisiaj powiem podam Ci parę głównych zasad, których powinieneś się trzymać kiedy mówisz po angielsku.

Otrzymuj najlepsze informacje, motywację i porady na temat języka angielskiego. Przyłącz się do społeczności OK English!
Zapisz się na cotygodniowy newsletter i przełam swoje bariery językowe.

* indicates required

Chciałabym wysyłać Ci w przyszłości newslettery z poradami dotyczącymi nauki języka, a także ze zniżkami i ofertami na produkty i zajęcia w OK English. Czy zgadzasz się na otrzymywanie takich informacji?

Zawsze możesz wypisać się z newslettera klikając na ‚unsubscribe’.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp’s privacy practices here.

Co to jest Gerund i Infinitive?

Na początku musimy sobie wyjaśnić co to takiego gerund i infinitive.

Gerund to czasownik z końcówką -ing, a infinitive to bezokolicznik, który najczęściej występuje po słowie ‚to’.

W języku angielskim istnieją reguły, które mówią nam kiedy używać tych form. Bardzo istotne jest, abyś o nich pamiętał, gdyż bardzo często zmieniają one sens zdania.

Kiedy stosujemy gerund?

Gerund stosujemy w następujących przypadkach:

 • W czasach Continuous – I am reading. I have been reading. I was reading.
 • Po czasownikach takich jak: love, like, hate, dislike itd. Na przykład: I like swimming. I hate going to school.
 • Po przyimkach takich jak: in, on, at, of, with, about itd. Na przykład: I’m interested in playing in this game. I am not good at singing. I’m afraid of walking in the dark.

Moja porada: Aby nauczyć się odpowiednio stosować gerund, zapamiętaj powyższe reguły, a także naucz się przymiotników, które zawierają wspomniane przyimki. Musisz wiedzieć, że na przykład: interested występuję z przyimkiem ‚in’, a happy może występować z ‚about’ lub ‚with’.

Jak stosować infinitive?

Infinitive stosujemy w następujących przypadkach:

 • Jako podmiot w zdaniu: To forgive is a human thing.
 • Kiedy wyrażamy chęć zrobienia czegoś: My instructions are to bring you home safely.
 • Po pewnych czasownikach: want, agree, care, dare, aim itd. I want to go home now. I agree to go there with you. My aim is to learn English this year.
 • Po I would like: I would like to try this dish.
 • Po słówku ‚to’.

Moja porada: Jak nauczyć się stosować infinitive? Według mnie najważniejszą zasadą jest ta ostatnia. Zapamiętaj, że jeżeli przed czasownikiem występuje ‚to’, to będzie on występował w bezokoliczniku. Ta zasada prawie zawsze się sprawdza, oprócz paru przypadków, np: I am looking forward to hearing from you.

Zdania, kiedy możemy użyć i gerund i infinitive

Są takie zdania, kiedy oba przypadki są możliwe. Takie przypadki to:

 • Kiedy czasownik występuje po love, like, dislike itd. Możemy powiedzieć I like playing football lub I like to play football. W obu przypadkach zdanie nie zmienia sensu.
 • Kiedy czasownik występuje po start lub stop. UWAGA! W tym przypadku zdanie zmienia sens. I stopped smoking 2 years ago – Przestałem palić 2 lata temu. I stopped to smoke 2 years ago – Zatrzymałem się, aby zapalić.
 • Po niektórych przymiotnikach: happy, afraid, good itd. Jeżeli przymiotnik występuje z przyimkiem (at, on, in, about itd.) to do czasownika dodajemy ing. Na przykład: I’m happy about learning English. Jeżeli po przymiotniku nie ma przyimka, możemy dodać to i postawić bezokolicznik: I’m happy to pronounce you husband and wife.

Moja porada: Jak nauczyć się stosowania przemiennie gerund and infinitive: Najpierw opanuj zasady dotyczące osobnych przypadków dla gerund i infinitive, a potem zacznij ćwiczyć powyższe zasady.

Czy gerund i infinitive sprawiają Ci problemy? Jeżeli tak, to jakie?

Masz jeszcze jakieś pytania?

Umów się na rozmowę i porozmawiaj ze mną osobiście.